Foto: Katrin Bolovtsova (Pexels)
6 maart 2025
UTRECHT – Leonardo M. is op 28 februari door de rechter veroordeeld tot een boete van 450 euro voor gevaarlijk rijgedrag. Hiermee is de tweede rechtszaak tegen Leonardo M, die twee jaar geleden is veroordeeld voor een woninginbraak in Bunschoten, afgehandeld.
De inbraak in kwestie vond plaats op 15 juli 2022 in Bunschoten. Samen met twee anderen, waaronder Leonardo’s broer Luciano, vluchtte M. weg in een Renault Mégane. Wat volgde was een ”dollemansrit”, waarbij volgens de officier van justitie ”levensgevaarlijke toeren” zijn uitgehaald en het een wonder was dat er geen slachtoffers waren gevallen. Met een snelheid van 170 km/h scheurden de inbrekers door het Utrechtse landschap. Een politieagent beschreef dat de Renault tijdens de achtervolging zelfs ”met vier wielen los van het wegdek kwam.” Uiteindelijk werden de inbrekers nabij het beroofde huis in Bunschoten gearresteerd.
In de bebouwde kom bij Eemdijk kwam Leonardo in botsing met een stilstaande auto. Mevrouw van Spuibroek, die aan de Vaartweg woont, hoorde de klap en keek via het raam naar buiten. Daar zag ze de Renault met hoge snelheid wegrijden. Er was zware schade toegebracht aan haar auto. Hierop deed ze aangifte aan de politie.
Tijdens de rechtszaak laat Leonardo M, een zwartharige man in een al even zwarte hoodie, regelmatig weten dat hij geen idee meer heeft van wat er die dag gebeurd is. ”Het is al een lange tijd geleden”, vertelt hij meerdere keren aan de rechter. Hij is in de veronderstelling dat de botsing in een vorige rechtszaak al was afgehandeld. Ook herhaalt hij dat zijn jongere broer Luciano aan het stuur van de Mégane zat.
Wanneer de rechter Leonardo M. vraagt naar zijn persoonlijke omstandigheden, laat Leonardo weten dat hij het leven weet aardig op de rails heeft. Zo heeft hij vorig jaar een maagverkleining gehad, waarna hij maar liefst 60 kilogram is afgevallen. In de tussentijd heeft hij ook een vrouw gekregen. M. verdient zijn geld momenteel bij een wasstraat. ”Het werk is niet leuk, maar het is wel nodig”, zegt Leonardo droogjes.
De advocaat van Leonardo M. vindt het begrijpelijk dat M. de gebeurtenissen niet meer gemakkelijk voor de geest kan halen. Zij is vooral verbaasd over de late afhandeling van de zaak. Volgens haar is er na bijna drie jaar te veel aandacht in het ”laatste staartje van het feit” gestoken. ”Deze rechtszaak had prima tegelijk gekund met de rechtszaak van drie jaar geleden,” aldus de advocaat. Ze vraagt de rechter dan ook om rekening te houden met de tijd die sindsdien verstreken is
De rechter toont begrip voor het feit dat de zaak lang geleden plaatsvond, maar vindt het gevaarlijke rijgedrag te ernstig om de boete volledig te schrappen. De oorspronkelijke strafeis van de officier van justitie om een boete van 750 euro op te leggen of tien dagen hechtenis wordt uiteindelijk verlaagd naar een boete van 450 euro.