DEN HAAG – Journalisten over de hele wereld voelen zich de afgelopen jaren steeds onveiliger door online politieke kritiek. Volgens Thomas Bruning, algemeen secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ), wordt deze onveiligheid versterkt door de opkomst van sociale media. Politici gebruiken die platforms om de pers openlijk te bekritiseren, wat er soms toe leidt dat volgers journalisten intimideren of aanvallen.
Bij PersVeilig, een incidentenbureau voor bedreigde journalisten, komt elke werkdag een melding binnen van journalisten die zich onveilig voelen, zegt Bruning. Hierin spelen sociale media een grote rol. Politici gebruiken deze platforms om de geloofwaardigheid van de pers te bekritiseren. De rol van de journalistiek en de integriteit wordt dus hardop in twijfel getrokken door de politiek. “Als politici elk moment maar slecht over de pers praten en zeggen dat het tuig is, moet je niet gek opkijken als jouw volgers daarop op gaan reageren”.
Een voorbeeld hiervan is Amerikaanse president Donald Trump, vindt Bruning. Sinds het begin van zijn presidentschap ondermijnt Trump via X het vertrouwen in journalisten. Hij doet dit door grote Amerikaanse nieuwsmedium “oneerlijk” en “vijand van het volk” te noemen. Dit beginnen sommige Nederlandse politici nu langzamerhand over te nemen.