2 februari 2026

Het vuurwerkverbod: redding of een traditiekiller

Nederland staat op het punt om afscheid te nemen van vuurwerk tijdens oud en nieuw, maar veel Nederlanders twijfelen of het nieuwe landelijke verbod iets gaat uithalen volgens een artikel van de Gelderlander: Gaat vuurwerkverbod wel werken? Het vuurwerkverbod gaat pas vanaf de jaarwisseling 2026/2027 in, waardoor dit mogelijk het laatste jaar is waarin er nog legaal kan worden geknald. 

Met het verbod wil de overheid de jaarlijkse stroom aan vuurwerkslachtoffers, schade en overlast gaan bedwingen, maar de meningen blijven erg verdeeld. Voorstanders zien het als een hard nodige stap richting meer veiligheid en rust rond de jaarwisseling, terwijl tegenstanders bang zijn dat een jarenlange traditie hiermee kapot gemaakt gaat worden. Bovendien klinkt de vraag of een verbod wel haalbaar is steeds harder, nu zwaar vuurwerk over de grens in Duitsland en België nog altijd makkelijk te kopen blijft. 

Arnoud Stip een medewerker van NunspeetVuurwerk.nl, benadrukt dat het verbod gevolgen heeft voor de vuurwerkwinkel en waarschijnlijk niet alle overlast zal stoppen. “Het is jammer dat er een verbod komt. Mensen zullen waarschijnlijk nog steeds vuurwerk uit het buitenland halen,” zegt hij. Ook werknemer van het ziekenhuis met het specialisme oudste van de oogchirurgie Annelies de Ruiter van het St Jansdal in Harderwijk benadrukt de risico’s voor kinderen: “Bij kinderen zien we vaak kruit of vuurwerkdeeltjes in het gezicht, soms zelfs langs een bril heen. Dat kan blijvende schade veroorzaken, buiten hun eigen schuld om.” Ze voegt toe: “Het is vreselijk om te bedenken dat iemand voor het leven getekend kan worden door iets waar hij of zij niets aan kon doen.”

Stip is van mening dat het vuurwerkverbod niet gaat werken in de aankomende jaren. Hij zegt: “Dat kan alleen als het Europees wordt ingevoerd en in heel Europa gehandhaafd wordt. Zolang vuurwerk ergens verkrijgbaar blijft, krijg je het hier alsnog binnen.” Oogarts de Ruiter van het St Jansdal in Harderwijk spreekt over de gevaren van vuurwerk: “Bij goed gebruik is legaal vuurwerk in principe niet gevaarlijk. Dan is een verbod niet per se nodig, maar het illegale vuurwerk van tegenwoordig wat gewoon kleine bommen zijn in combinatie met drankmisbruik en het hoge aantal slachtoffers, maakt dat ik het vuurwerkverbod wel begrijp.”

Related Post

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *