28 juni 2025

Mariette Reineke: ‘Er moet meer kennis komen over het vrouwenlichaam’

Mariette Reineke werkt bij Voices for Woman, een stichting die zich inzet voor betere vrouwelijke gezondheidszorg. Ze geeft haar eigen webinars waar ze praat met medisch specialisten en ervaringsdeskundige. Ze heeft ook haar eigen website waar ze vrouwen ondersteunt en coacht als ze problemen in hun leven ervaren. 

Mariette heeft veel kennis over het vrouwenlichaam opgedaan met haar werk. Maar is van mening dat de gezondheidszorg beter moet. Mariette: “Het is belangrijk dat er meer onderzoek wordt gedaan naar het vrouwenlichaam. Alle onderzoeken zijn gemaakt op het mannenlichaam waardoor de vrouwen achtergesteld worden, en hier moeten zorgprofessionals meer kennis over krijgen. Maar er moet dus ook meer geld naartoe. Het vrouwenlichaam begaat allerlei fases, ongesteldheid, zwangerschap en overgang, dus er mag ook meer bewustzijn komen.”

Je werkt met gevoelige verhalen, wat doet dat met jou als mens?

Mariette lacht terwijl ze vertelt: “Dat klinkt wat bot, maar niet heel veel. Ik kan heel goed observeren en heel goed dingen bij de ander laten, en daarom niet meegaan in emoties.  Ik sta zo in het leven dat iedereen zijn eigen weg volgt, met allerlei gaten en hobbels. En dus ook ziektes en andere dingen die op hun pad komen.”

Mariette werkt en leeft met een bepaalde filosofie. Ze bouwt veel relaties op en leert terwijl ze leeft. “De grootste verandering zit in hoe je zelf leeft. Je hoeft niet naar Afrika te gaan voor vrijwilligerswerk als je dat niet wilt. Je kan prima frietjes bakken bij een snackbar als dat jouw roeping is. Het gaat erom hoe je het doet en wat de kwaliteit is. Is je leven opgeruimd, werk je vanuit respect en liefde. Ik zie vooral bij jongeren dat je heel ver weg moet zoeken, maar we zijn overal nodig. En die verandering zit hem in hoe jij door de dag heen beweegt.” Ze stopt even, glimlacht en gaat weer door. “Ik breng ook verandering, in het team en om me heen met andere relaties. Ik beweeg waar er een vraag is, ik bouw connecties op, ik maak bepaalde keuzes en hoe ik met iedereen ben zorgt voor verandering. Ik heb niet de illusie dat ik de hele wereld kan veranderen, dat kan ook helemaal niemand.”

Mariette doet ook Zo-herken-je-het-webinars bij Voices for Woman waar ze praat met een ervaringsdeskundige en een medisch expert om zo meer te leren en ervaringen aan te horen. Mariette vertelt, met een vrolijke blik, hoe leuk ze dat vindt. “Ik ben gek op mensen interviewen en vragen stellen en horen wat er leeft bij iemand en welke kennis, ervaring en wijsheid daar zit. Dus dat doe ik met heel veel plezier. En het leuke is ook dat het opgenomen wordt en we daarmee een bibliotheek opbouwen waar je terug naar kan. Je bouwt daardoor hele waardevolle kennis op. Ik leer er trouwens ook ongelooflijk veel van. We hadden het deze week over Lichen Sclerosus, dat is een huidziekte die bij de vagina voorkomt. Het komt voor het grootste deel voor bij vrouwen, en heeft echt grote impact. Er is alleen weinig informatie over, en er wordt naar vrouwen te weinig geluisterd om er meer over te leren.”

Als ze vervolgens begint over haar dromen en waar ze zich in de toekomst ziet, begint ze helemaal op te lichten. “Ik zou het liefst nog een radioprogramma willen hebben, of een talkshow. Fysiek samen zijn en in gesprek gaan vind ik heel leuk. Daarmee creëer je een stappunt van bewustzijn. Als de kans zich voordoet om dit te doen, zou ik ook zeker ja zeggen.”

Related Post

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *