22 november 2025

De week van de alchemist: een nieuw begrip op de Vrije School Zutphen

ZUTPHEN: Deze week staan de thema’s bewustwording, liefde en doelstelling centraal voor de examenklassen 5 havo op de Vrije School in Zutphen. Waar in voorgaande jaren een ochtendperiode van 4 weken werd uitgetrokken gebaseerd op het ridderverhaal Parzival, pakt de school in Zutphen het vanaf dit jaar anders aan. Eén intensieve week om de leerlingen zo toch nog “een stukje vrije school” mee te kunnen geven, aldus docent Vrije School.

Dat de week van de alchemist dit jaar plaats vindt heeft te maken met het feit dat de Vrije School een 5-jarige Havo aan dient te bieden. Eerder bestond zowel havo als vwo op het Vrije schoolonderwijs uit zes leerjaren. Vanuit de overheid is besloten dat, net zoals op reguliere middelbare scholen, de Havo op Vrije scholen ook vijf jaar omvat. Aangezien er nu 11e jaars leerlingen zijn die dit jaar examen doen is het rooster vol en is er geen ruimte meer om meerdere weken stil te staan bij het thema Parzival. Het verplaatsen van Parzival naar een ander leerjaar is tegenstrijdig met de ideeën van Rudolf Steiner.

Het boek ‘De alchemist’ van Paulo Coelho vertelt het verhaal over een herdersjongen opzoek naar een schat. Het verhaal wordt in twee ochtenden vertelt aan de klassen en vormt zo de basis van de week. Activiteiten leren leerlingen over hun eigen kwaliteiten, hun positie in de wereld en hoe de weg naar een doel belangrijk is.

Het ziet er naar uit dat de Week van de Alchemist volgend jaar terug zal keren in het lesprogramma.

Related Post

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *