Eenzaamheid onder ouderen komt regelmatig voor. Zo’n 7,5 procent van de 65-plussers geeft aan zich sterk eenzaam te voelen, blijkt uit cijfers van het RIVM. Initiatieven die ouderen samenbrengen spelen een belangrijke rol bij het doorbreken van dit probleem. Activiteiten en uitstapjes zorgen niet alleen voor vermaak, maar dragen ook bij aan de opbouw van een breder sociaal netwerk.
Eenzaamheid onder ouderen
Eenzaamheid is een gevoel dat ontstaat als de contacten van iemand niet aan zijn of haar behoeften voldoen. Dit kan ontstaan door bijvoorbeeld het overlijden van naasten, verminderende mobiliteit of verminderde zelfstandigheid. Bij ouderen komt dit vaker voor, waardoor dit hen extra kwetsbaar maakt voor eenzame gevoelens.
Samen activiteiten ondernemen als oplossing
Activiteiten met leeftijdsgenoten kunnen deze gevoelens verminderen. Het Nationaal Ouderenfonds zet zich in voor het welzijn van kwetsbare ouderen in Nederland door eenzaamheid te bestrijden en sociale verbinding te stimuleren. Kirsten Andres, directeur-bestuurder van het Ouderenfonds zegt: “Ze bouwen op die manier hun netwerk verder op, waardoor ze niet alleen op het moment zelf fijn contact hebben, maar hier ook op terug kunnen vallen.” Hiermee geeft zij dus aan hoe belangrijk dit is voor de desbetreffende ouderen. Ze zegt hierbij ook dat de activiteiten voor verbondenheid met zowel andere mensen als de maatschappij zorgen.
Samenzijn in de praktijk
Het aanbod aan activiteiten is breed: van bingoavonden tot pannenkoekenproeverijen tot dagtripjes naar een andere plek. Je kunt het zo gek niet bedenken. Zo organiseert stichting CareTravel in Varsselder diverse activiteiten voor ouderen in de gemeente Oude Ijsselstreek. Voor hen is het belangrijk dat de drempel om deel te nemen zo laag mogelijk ligt. “We houden de groepen klein en het contact met vrijwilligers is persoonlijk. Zo halen we alle deelnemers thuis op, wat zorgt voor een veilige en persoonlijke sfeer.”
De insteek van de organisatie richt zich op het genieten van kleine dingen, het zorgen voor ontmoetingen en aanbieden van een gevarieerd programma. Voor Antoinette van CareTravel is het doel bereikt als ze achteraf terughoort dat de gasten een leuke dag hebben gehad. “Als ze dan opbellen om te vertellen dat ze hebben genoten, dan denk ik: we slaan de spijker op de kop, en daar doen we het voor.” aldus Antoinette.
Voor Ria, die regelmatig deelneemt aan de activiteiten, betekenen de uitjes veel. “Ik leef er echt naartoe als er weer iets gepland staat,” zegt ze. “Ik kan zelf kiezen wat ik leuk vind om te doen en ontmoet daarbij nieuwe mensen en oude bekenden. Dit maakt elk uitje weer speciaal.”

