In het najaar van 2026 komt er een nieuw vaccin op de markt. Kinderen in Nederland krijgen dit dan aangeboden. Het gaat om een 9-valente HPV-vaccin, die beschermt tegen negen typen van het Humaan Papillomavirus. Het huidige vaccin biedt bescherming tegen twee typen.
De eerste HPV-vaccinatie is in 2009 in Nederland ingevoerd. Zo zegt Harald Wychgel, persvoorlichter infectieziektebestrijding, dat het effect hiervan op baarmoederhalskanker toen al effectief was. ‘Als je vaccineert tegen de HPV-infectie wordt de kans om baarmoederhalskanker te ontwikkelen kleiner. Wat je ziet uit de eerste effecten van de eerste HPV gevaccineerde vrouw is dat het ongeveer 90 procent van de infectie voorkomt.’ Aldus Harald Wychgel.
Wychgel geeft aan dat er door het nieuwe vaccin nog meer gezondheidswinst is. ‘Het 9-valente beschermt tegen negen typen, dus ook nog zeven andere typen. Daardoor beschermt het ook goed tegen andere aandoeningen, zoals genitale wratten.’ Het HPV-virus veroorzaakt ook anderen typen kanker, bijvoorbeeld bij mannen peniskanker. Het vaccin wordt hierdoor dus nu niet alleen aangeboden aan vrouwen, maar ook aan mannen.
Hoewel het vaccin al volgend jaar beschikbaar is, wordt het pas in 2026 standaard opgenomen in het Rijksvaccinatieprogramma. Dat geeft tijd om afspraken te maken met leveranciers, de logistiek te regelen en vaccinatielocaties voor te bereiden. Vanaf 2026 ontvangen alle 10 jarige kinderen automatisch een uitnodiging voor de prik.

