
Foto: Tijn Niezing
Door: Tijn Niezing
Steeds meer jongeren stappen met onrealistische verwachtingen de sportschool binnen om te werken aan het perfecte lichaam. Zeven jaar geleden wilde ook Stefano Baire (21) hard werken aan zijn gezondheid. Inmiddels weet hij dat het vinden van een balans noodzakelijk is om lekker in je vel te zitten.
“Ik weet nog dat ik op de basisschool zat en een foto zag van een professionele bodybuilder. Ik dacht: dat wil ik ook wel.” Een paar jaar later, op veertienjarige leeftijd begon Stefano aan zijn avontuur naar een gezond leven. “Ik ging ergens boven op een apparaat zitten, op een machine voor je schouders. Ik keek wel of er mensen waren die leken of ze er verstand van hadden, maar ik had geen idee wat ik aan het doen was. Het gevoel was een beetje onwennig, maar toch was ik tevreden dat ik in het circuit was.”
De eerste keren dat Stefano in de sportschool was, was het vooral om de sport te ontdekken. Hij had weinig verstand van hoe je snel spieren kweekt. “Je gaat filmpjes opzoeken van hoe anderen het doen, maar na een tijdje kom je erachter dat geen enkel lichaam hetzelfde is. Dan is het ook een kwestie van je lichaam aanvoelen.” Sporten als tennis en judo bleken niet zo goed bij Stefano te passen als het traditionele bodybuilden, want dit is volgens hem de beste manier om grip te krijgen op het eigen lichaam. “Ik weet welke kant het opgaat als ik blijf trainen en eten dus dat geeft een gevoel van controle.”
Eten, eten en nog eens eten
Dat hij per dag 3500 calorieën aan veel en lekker eten naar binnen mag werken ziet hij als een bijkomstigheid van het doel om spieren te kweken. Al exact 863 dagen lang houdt Stefano bij of er genoeg voedingsstoffen zijn lichaam ingaan. Elke week wil hij 300 tot 500 gram aankomen. Dat hoort bij de ‘bulkfase’. In de lockdown, toen de sportscholen dicht waren, verloor hij vijf kilo, maar sindsdien zijn er alweer tien bijgekomen. “Dat ik zo veel was verloren werkte juist motiverend. Ik had er schijt aan. Gewoon gaan.”
Doorzetten, zelfacceptatie en een beetje perfectionisme
De factor mentaliteit is een belangrijke bij elke sport, maar zeker bij bodybuilden. Iedereen weet dat je niet van de ene op de andere dag een sixpack hebt. “Je hebt sowieso een doel nodig. Als je weet waar je heen wil, weet je waarom je moet doorzetten. Ook moet je van jezelf kunnen accepteren dat je op sommige dagen wat minder kan geven.” Volgens Stefano moet je ook een beetje leergierig zijn, om te willen begrijpen hoe je een oefening kan perfectioneren en het af kan stemmen op je eigen lichaam.
Balans goed voor de gezondheid
Het gevoel van controle over zijn lichaam biedt hem ruimte om een balans te vinden met het studentenleven. “Voor optimale progressie zou ik zes keer per week moeten trainen, vroeg slapen en vroeg opstaan maar dat is gewoon niet reëel.” Door te vertrouwen op je gewoontes hoef je volgens Stefano minder hard naar jezelf te zijn. Dat is het advies wat hij graag aan zijn jongere zelf zou willen meegeven. “Je moet jezelf af en toe een schop onder de kont geven, maar je moet ook weten dat je niet te veel van jezelf kan vragen.”
