
Foto: Lasse Arwert
Door: Lasse Arwert
Overal verfkwasten, een tafel vol schilderijen en verfspatten op de vloer. Een muur hangt vol met foto’s, gedichten, krantenknipsels, inspirerende quotes en schetsen. Ondertussen is Jasper van Deutekom rustig aan het schilderen. Aan een lange tafel, in het midden van het atelier, staat een schaal met zelfgebakken koekjes en een kan koffie. Ook ligt er een grote stapel schetspotloden. Kortom, alles wat een kunstenaar nodig heeft.
Op 15 maart 2020 werden de eerste coronamaatregelen ingevoerd. Inmiddels is dit precies twee jaar geleden. De kunst en cultuursector had het vaak lastig in deze periode; galeries waren dicht en cursussen konden niet doorgaan. Toch kijken sommige kunstenaars er ook positief op terug, zo ook Jasper.
‘’Ik vond de lockdown niet zo vreselijk vervelend, vooral omdat ik zestig tot zeventig procent van mijn tijd in mijn atelier schilder. Daarmee genereer ik het grootste deel van mijn inkomen’’ Toch zaten er volgens Van Deutekom ook vervelende kanten aan. ‘’Galeries waren natuurlijk dicht, dus exposeren ging moeizaam. Ik geef ook cursussen, en ook die lagen helemaal stil. Dit is natuurlijk wel frustrerend.’’
Voor Jasper is het makkelijk om na twee jaar aan maatregelen het ‘normale’ exposeren weer op te pakken. “Wat betreft exposeren in galeries, ik ben gewoon doorgegaan met schilderen. Wat ik jammer vond, ik haal mijn inspiratie en onderwerpen uit de wereld om mij heen, straat, openbare plekken, en die waren grotendeels allemaal dicht of heel stil, dus het is lekker dat dat er weer is. Maar ik heb in principe meer dan genoeg werk om te exposeren nu.”
Van Deutekom vertelt dat er door de coronamaatregelen niet veel is veranderd aan zijn beroep, en dat hij eigenlijk twee goede jaren heeft gehad. ‘’De boel heeft natuurlijk niet twee jaar achter elkaar dicht gezeten, er zaten wel lossere periodes tussen. Vorig voorjaar bijvoorbeeld ging alles wat meer open, en toen hebben we ook een redelijk vrije zomer gehad. Mensen gingen er weer op uit en kregen ook de belangstelling voor kunst weer terug. Dus ik heb wat dat betreft een heel fijne periode gehad.”
Op een nieuwe lockdown bereidt hij zich niet voor. ‘’Nee, hoe zou ik me daarop moeten voorbereiden? Met betrekking tot mijn cursussen zal ik het niet heel veel anders doen dan dat ik de afgelopen periode gedaan heb, contact houden met de mensen, WhatsApp. Het is hier ook vrij laagdrempelig, ik heb ook wel gehad dat mensen me in de periode van lockdown eens bezochten, voor een kopje koffie of wat informatie over, of feedback op iets waar ze thuis mee bezig waren. Dat zal ik gewoon blijven doen, binnen de geldende regels. Maar nee, ik ga er niet heel anders in.”
