Zwolle – Donny H. uit Almere staat op 4 maart terecht voor de rechtbank in Zwolle. Hij wordt verdacht van het omkopen van politieagent Anthonie K., die hem in ruil voor geld vertrouwelijke informatie zou hebben verstrekt. Daarnaast wordt H. aangeklaagd voor het bezit van vuurwapens, GPS-jammers, hennep en MDMA. “Voor eigen gebruik,” beweert H. zelf. Maar volgens het Openbaar Ministerie staat het beeld van een onschuldige feestganger ver af van de werkelijkheid.
De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van twee jaar, aangevuld met een boete van 10.000 euro. Tijdens de zitting werd H. bijgestaan door zijn advocaat, A. van der Poel, die reageerde op de eis door te stellen: “Mijn cliënt is geen leider, maar een volger. Hij heeft zich laten meeslepen in een situatie die groter is dan hijzelf.” Er werd in de dagvaarding duidelijk dat H. vrienden had die betrokken zijn bij illegale activiteiten, waarbij drugs een grote speelt. De rechter vroeg zich af of H. misschien deel uitmaakte van een veel groter crimineel netwerk.
Dit kwam door al het bewijs dat tegen hem verzameld was. De rechtbank heeft de zaak in beraad genomen en zal later uitspraak doen over de strafmaat op 18 maart.
Een belangrijk thema tijdens de rechtszaak was de relatie tussen H. en K., die goede kennissen van elkaar zouden zijn. H. verklaarde dat hij door K. was benaderd op een festival, maar de politieambtenaar stelde juist dat het H. was die het initiatief nam en contact met hem zocht. Uit berichten op WhatsApp en Facebook bleek duidelijk dat Donny H. de politieagent herhaaldelijk had gecontacteerd. Donny H. had de kentekens nodig om gericht auto’s op te kopen voor zijn handel. In plaats van te wachten tot autobezitters contact met hem opnamen, besloot hij de informatie via politieagent Anthonie K. te verkrijgen. H. betaalde 50 euro per kenteken, later werd dit bedrag verhoogd naar 100 euro en uiteindelijk 150 euro per kenteken. Zo kreeg hij toegang tot de gegevens van autobezitters, waarmee hij gericht contact op kon nemen voor zijn autohandel.
Als het drugsgebruik van H. ter sprake komt, is de rechter fel. In zijn woning werden 3 kilo hennep en 8,93 gram MDMA aangetroffen. H. gaf toe te weten dat het bezit van deze middelen illegaal was, maar stelde dat zo’n 70 à 80 procent van de festivalgangers drugs gebruikte en dat hij niet de enige was. De rechter wees hem echter streng terecht: “We hebben het hier over meneer H., en zolang u in Nederland woont, dient u zich aan de Nederlandse wet te houden.” Toen de rechter vroeg of hij de verdovende middelen met anderen had gedeeld, ontkende H. eerst, maar onder druk van de rechter gaf hij uiteindelijk toe: “Ja, ik heb het gedeeld.” De rechter vervolgde: “En u heeft er zelf ook zeker wat van gesnoept?” H. antwoordde bevestigend: “Ja.”