6 juni 2025

Grenscontroles van start in Nederland, zinvol of niet?

Nederland – Het is inmiddels één maand geleden dat Nederland grenscontroles heeft ingevoerd bij de grensgebieden. In Duitsland en Frankrijk gebeurt het al en nu ook in Nederland. Hoe staat het er nu voor en zijn de controles wel effectief?

Afgelopen tijd is er veel kritiek op de grenscontroles in Nederland. Marjolein Faber, Minister van Asiel en Migratie, zei eerder: “Uiteraard ga ik het grenstoezicht intensiveren en ga ik voor het strengste asielbeleid ooit”, maar werkt dat eigenlijk wel?

Woordvoerder van Transport en Logistiek Nederland, Lars Walder, zegt er ook nog weinig van te merken.     “Op dit moment valt het nog reuze mee met het aantal controles, dus daar hebben we nog niet zo veel last van”, aldus Walder.     Echter, TLN (Transport en Logistiek Nederland) ziet vooral andere problemen. “Het is voor vrachtwagenchauffeurs natuurlijk uitermate vervelend als het beroepsvervoer stil moet staan en dat kost natuurlijk geld. Daarnaast is logistiek zo strak gepland dat als jij een kwartier vertraging hebt, je bij de plek waar je moet distribueren weer wordt weggestuurd. Wat wij eigenlijk veel zorgelijker vinden, is dat het in heel veel landen gebeurt en dat het hele strenge gedrag van vrij handelsverkeer steeds meer op de tocht komt te staan.”

Volgens universitair docent sociale geografie en panologie Ton Rietbergen is het probleem vooral de capaciteit bij de grenscontroles. “De capaciteit van de Koninklijke Marechaussee is nauwelijks voldoende om serieuze controles te houden. Ze zullen heus wel hier en daar een verdwaalde migrant oppikken, maar ja, dat is natuurlijk niet serieus te nemen.”

Ruben Verbunt, woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee, denkt anders over de grenscontroles. “Als Koninklijke Marechaussee waren we al verantwoordelijk voor het tegengaan van illegale migratie, mensensmokkel en identiteitsfraude tijdens MTV-controles (voordat grenscontroles van start gingen). Dat is onveranderd van grote meerwaarde als het gaat over het bijdragen aan nationale veiligheid. Daarnaast treffen we tijdens de grenscontroles ook andere vormen van grensoverschrijdende criminaliteit aan, zoals verdovende middelen, wapens, grote bedragen geld, etc. Dit draagt uiteindelijk allemaal bij aan een veiliger Nederland.”

Nederland telt in totaal 840 grensovergangen. Hieronder vallen snelwegen, provinciale wegen en kleinere wegen. Veel kritiek ging dan ook over dat er op relatief weinig plekken gecontroleerd wordt. “We focussen ons op alle grensovergangen in Nederland. In beginsel vooral op wegen, later ook meer op spoor en luchthavens. We maken vooraf niet bekend waar we allemaal controleren, maar dit varieert dus van dag tot dag.”

Related Post

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *