DEN HAAG – De Bond tegen Vloeken is afgelopen maandag met een radiocampagne begonnen. Het is hun eerste radiocampagne sinds de oprichting in 1917. Ze hopen Nederlanders op deze manier bewust te maken van vloeken en kwetsend taalgebruik.
Al sinds de oprichting van de Bond tegen Vloeken zet de organisatie zich in voor het veranderen van taalgebruik. Vanaf eind jaren ’80 verschenen er door het land posters waarop een papegaai stond afgebeeld met de tekst: “Vloeken is aangeleerd! Wees geen naprater!” Vanaf afgelopen maandag is de bond ook op de radio te horen. In het spotje hoor je een vrachtwagenchauffeur die ergens tegenaan rijdt. Het gevloek en getier is weggepiept met dezelfde piep die ook op de Amerikaanse televisie te horen is als ze scheldwoorden wegpiepen. Met de campagne hoopt De Bond tegen Vloeken te bereiken dat mensen minder gaan vloeken en schelden.
Oud-voorzitter van het Nederlands Taalinstituut Martin Everaert denkt niet dat de actie van de bond op enige manier invloed heeft. “Het lijkt mij in de mens te zitten. Taal is nu eenmaal een uitingsvorm,” zegt hij hierover. “Er zijn veel scheldwoorden, en anders verzinnen mensen die wel.”
De bond zet zich voornamelijk in voor bewustwording. “Het gebruiken van bepaalde termen is een gewoonte,” zegt Kees van Dijk, directeur van de Bond tegen Vloeken. “Daarom hebben we ons met deze campagne gericht op situaties waarin men wil gaan vloeken.” Op een kwart van de Nederlandse stations hangen daarom billboards met de tekst: “Trein gemist? Laat je woorden niet ontsporen.” Zo hoopt Van Dijk mensen aan het denken te zetten. “Jouw vloek of scheldwoord kan de mensen om je heen namelijk kwetsen.”