Beilen – In Midden-Drenthe hoeven jongeren, die lid zijn van de bibliotheek, geen boetes meer te betalen als ze hun boek te laat inleveren. De regeling geldt voor alle jeugdleden tot en met achttien jaar. De bibliotheken hanteren deze aanpak omdat ze lezen aantrekkelijker willen maken voor jongeren.
De beëindiging van de boeteclausule voor jongeren heeft juist geleid tot veel nieuwe leden, zegt Diti, die werkzaam is in de bibliotheek van Midden-Drenthe. “Hoewel we nu geen geld meer binnenkrijgen via boetes, hebben we meer betalende leden aangetrokken. Gelukkig brengen de meeste mensen hun boeken nog steeds op tijd terug, zelfs zonder de dreiging van boetes.”
Ondanks het ontbreken van boetes bij te late inlevering van boeken, zijn er nog steeds gevolgen. “Als iemand een boek echt heel lang niet terugbrengt, sturen we een herinneringsmail om het boek terug te brengen. Als dat niet gebeurt, kunnen ze het boek kopen.” Deze nieuwe methode ervoor dat de sfeer in de bibliotheek een stuk fijner is.
Uiteindelijk is het doel om lezen leuk en aantrekkelijk te maken. “Boetes werkten daar juist tegen. Vooral voor kinderen is lezen heel belangrijk. We hopen dat dit initiatief ervoor zorgt dat kinderen meer gaan lezen en genieten van wat de bibliotheek te bieden heeft.” Zegt Diti.