“Ik snap dan gewoon niet waar ze het geld vandaan haalt” Bart over geld lenen als student
Huur, abonnementen, boodschappen en collegegeld. Studeren is duur, voor veel studenten betekent dit dat ze geld moeten bijlenen om rond te komen. Bart de Ruiter studeert Europese Talen en Culturen aan de Rijksuniversiteit Groningen en woont op kamers. Hij leent elke maand ongeveer 400 euro om zijn studie, huur en andere vaste lasten te kunnen betalen. Hoe gaat hij om met deze financiële druk en wat betekent dit voor zijn levensstijl?
Hoeveel geld ben jij maandelijks kwijt en hoeveel moet je lenen om dit te kunnen betalen?
Aan huur ben ik elke maand 532 euro kwijt, dan betaal ik nog extra voor mijn internetverbinding. Ook ben ik best veel kwijt aan andere dingen zoals boodschappen of leuke dingen doen. Ik kook wel vaak samen met vriendinnen of ik eet op werk waardoor die kosten iets minder worden. Verder ben ik vooral veel kwijt aan abonnementen zoals Spotify en mijn zorgverzekering, dus eigenlijk lasten die iedere twintig jarige heeft. Ik kan dit niet allemaal zelf betalen dus ik moet best veel bij lenen. Vorig jaar ben ik begonnen aan mijn opleiding en toen werkte ik nog niet. Deels omdat ik gewoon geen werk had, maar ook omdat ik eerst tijd nodig had om te kunnen wennen in een nieuwe stad. Hierdoor moest ik het maximale bedrag bijlenen. Tegenwoordig werk ik wel en leen ik wat minder, 180 euro ongeveer. Daarnaast heb ik ook nog collegegeld krediet. Dat is een lening die ik heb om mijn collegegeld te kunnen betalen, voor mij is dat ongeveer 235 euro. Dat is dus geen prestatiebeurs maar écht een extra lening. Het komt er dus op neer dat ik per maand ongeveer 400 euro leen.
Heb je bewust de keuze gemaakt om te gaan lenen en was dit noodzakelijk?
Mijn collegegeld wordt niet betaald door mijn ouders, zij hebben hier nooit voor gespaard en kunnen dat niet zomaar tevoorschijn toveren. Dit is voor hen natuurlijk een financiële keuze geweest, daar ben ik nu een beetje de dupe van. Dat is verder geen kritiek naar mijn ouders, maar dat is wel waardoor ik deze lening sowieso nodig heb. Daarbij studeert mijn broer ook en mijn andere twee zussen zijn ook nog wel eens wat nodig. Naast mijn collegegeld moet ik ook gewoon mijn huur betalen, daar krijg ik van hen ook niks extra’s voor want dat kunnen ze ook niet zomaar doen. Het enige wat mijn moeder kan doen is in het weekend dingen voor mij betalen, zoals een wijntje op het terras of een kaartje voor een tentfeest. In die zin kon ik eerst niet anders dan maximaal bij lenen tot ik een baan had. Op den duur wil ik zo veel gaan werken dat ik die lening van 180 euro niet meer nodig heb. Het collegegeld krediet behoud ik wel, want ik moet echt mijn collegegeld kunnen betalen.
Ervaar je veel stress door de combinatie tussen werk en studie?
Ja, af en toe is dat wel erg stressvol. Ik moet minimaal zestien uur per week werken volgens mijn contract. Dit zijn vaak twee diensten van acht uur. Ik kan gelukkig regelmatig een dienst aan iemand anders overdragen zodat ik maar één keer hoef te werken. Dit is natuurlijk niet helemaal de bedoeling. Als dit meerdere weken achter elkaar gebeurt, krijg ik een reminder dat het wel de bedoeling is dat ik twee diensten per week werk. Anders kunnen ze natuurlijk net zo goed iemand anders aannemen. Die twee diensten per week kunnen af en toe aardig veel zijn. Ik moet dan ook kijken op welke momenten ik meer of minder kan werken. Ik heb ook op hele onregelmatige tijden college wat ervoor zorgt dat mijn beschikbaarheid wekelijks verschilt waardoor deze steeds aangepast moet worden.
Heb je veel geldstress?
Dat verschilt. Ik ben natuurlijk ook nog jong en kan erg impulsief zijn. Ik merk wel dat de meeste mensen van mijn leeftijd echt beter met hun geld om kunnen gaan dan ik. Daarbij wil ik wel graag sparen maar leen ik ook geld van de overheid. Dus in plaats van dat ik ga sparen zou ik eigenlijk mijn hele lening weg moeten doen.
