Stationsplein in Enschede krijgt groenere en autoluwe inrichting
ENSCHEDE – Het Stationsplein in Enschede krijgt de komende jaren een flinke metamorfose. De herinrichting maakt onderdeel uit van het project Centrum Kwadraat, waarmee de gemeente Enschede het gebied rond het station wil omvormen tot een aantrekkelijke stadsentree.
Van beton naar groen park
Waar het Stationsplein vroeger werd gekenmerkt door verkeer en een skateparkje op een betonnen vloer, moet het in de toekomst een groenere en autoluwe plek worden. Volgens de plannen komt er een parkje en meer ruimte voor voetgangers en fietsers, terwijl het autoverkeer verder wordt teruggedrongen. Wie straks nog met de auto bij het station wil komen, moet daarvoor in de daarvoor bestemde parkeergarage zijn. Volgens de gemeente moet het vernieuwde Stationsplein niet langer een plek zijn waar je als reiziger alleen de trein pakt, maar ook een ontmoetingsplek. Het historische stationsgebouw moet straks opnieuw het gezicht zijn van het Stationsplein, maar dan met een groener jasje.
Plek voor woningen
Naast het vernieuwde Stationplein komt er aan datzelfde plein een grote woontoren genaamd de Stationspleintoren. “Er is straks plek voor 159 nieuwe woningen op een prachtige plek naast het station”, vertelt Larissa Peters van de gemeente Enschede. Volgens Peters zijn straks 119 van de 159 woningen middelhuurwoningen en 40 woningen uit de vrije huursector. De 40 woningen in de vrije sector zijn speciale woningen. “Die 40 woningen uit de vrijehuursector noemen wij friendswoningen. Dit zijn woningen waarbij twee personen of stellen samen één woning met 2 slaapkamers kunnen huren”, aldus Larissa Peters.

Wanneer?
Het bestemmingsplan is begin 2025 vastgesteld en sindsdien wordt er al hard gewerkt op het plein. Als alles volgens plan verloopt, zijn de eerste woningen en openbare ruimtes in 2028 opgeleverd.
